Yapay Zeka ve Hukuk Work FarkıYapay Zeka ve Hukuk Work Farkı


YAPAY ZEKA

Yapay zeka: Bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu olarak biliniyor. Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti diye de tanımlanabilir.

YAPAY ZEKANIN GELECEĞİ

Google’a ait DeepMind şirketi tarafından geliştirilen AlphaGo isimli yapay zekanın geçtiğimiz hafta dünyanın en iyi go oyuncusunu üç maçta da mağlup etmesinin ardından pek çok kişinin aklına ‘’Yapay zekanın insanı mağlup edeceği sıradaki alan ne?’’ sorusu gelirken Oxford Üniversitesi İnsanlık Geleceği Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı bu sorunun yanıtını bulmak için kapsamlı bir araştırma yaptı. Yüzlerce makine öğrenme uzmanıyla görüşen ekip bazı önemli işlerin ne zaman yapay zeka tarafından yapılabilir hale geleceğine dair öngörülerini paylaştı.

Oxford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı araştırma sonuçlarına göre yapay zeka 2053 yılına kadar ise cerrahların işini elinden alacak.


HUKUKTA YAPAY ZEKA

Ä°LK HUKUK CHATBOT'U

Dünyanın ilk robot avukatı DoNotPay cezalara itiraz etme, izin talebi oluşturma gibi işlemleri chatbot ile yapabiliyor.
Stanford Üniversitesinde öğrenci olan Joshua Browder, iki yıl önce New York ve Londra'da park cezalarına itiraz edebilen bir chatbot geliştirmişti. 2016 Haziran'ına kadar DoNotPay isimli chatbot, yüzde 64 başarı oranıyla 160.000 park cezasına başarıyla itiraz etti.

Browder, yeni yazılımı ile bu yılın başlarında ABD, İngiltere ve Kanada'daki sığınmacılara yardım ediyor. Chatbot, 50 eyalette ve İngiltere genelinde 1.000'in üzerinde farklı yasal konuda yardımcı olabiliyor. DoNotPay'in yapay zeka destekli yardımını kullanmak için soruyu arama çubuğuna yazmak yeterli oluyor ve bulunduğunuz yere özgü ilgili yardım bağlantıları açılıyor.

Chatbot size sorular sorarak bir mektup veya diğer yasal belgeleri bir araya getiriyor. Chatbot doğum izni talepleri, ev sahibi tartışmaları, sigorta talepleri ve taciz gibi konularda dilekçe yazmanıza veya form doldurmanıza yardımcı oluyor. Böylelikle avukat ile görüşmeye gerek kalmadan, gerekli dilekçeler ve formlar internet üzerinden ayarlanabiliyor.


AÄ°HM HUKUK YAPAY ZEKASI

Avrupa Ä°nsan Hakları Mahkemesi'nin (AÄ°HM) yargı kararlarının, UCL, Sheffield Ãœniversitesi ve Pennsylvania Ãœniversitesi'nden araÅŸtırmacılar tarafından geliÅŸtirilen bir yapay zeka (AI) yöntemi kullanılarak% 79 doÄŸrulukla öngörüyor. Yöntem, bir makine öğrenme algoritması kullanarak vaka metniniotomatik olarak analiz ederek büyük bir uluslararası mahkemenin sonuçlarını tahmin eden ilk hukuk robotudur. 


SÖZLEŞME DEĞERLENDİREN HUKUK YAPAY ZEKASI

New York merkezli Law Geex isimli şirket de hukukla teknolojiyi birleştiren aktörlerden biri. Birkaç aylık bir eğitim sürecinden geçirdikleri yapay zekâya Amerikan sözleşme hukuku sisteminin prensiplerini, kanunları ve izlemesini istedikleri hukuki politikayı kodlamışlar. Ardından binlerce sözleşme örneği yükleyerek makine öğrenmesi (machine learning) ve derin öğrenme (deep learning) yöntemleriyle yapay zekânın kendini geliştirmesini sağlamışlar. Peki, bu yapay zekâ şirketin müşterilerine tam olarak ne sunuyor? Geliştirilen otomasyon sayesinde yapay zekâ, yüklediğiniz sözleşmenizi gözden geçiriyor. Hukuki boşluklar ile müşterinin lehine ve aleyhine olan durumları tespit ediyor ve varsa hataları düzeltiyor.

Avukatlardan toplamda 153 paragraftan oluşan 5 farklı sözleşmeyi inceleyerek hukuki değerlendirmelerini sunmalarını istemişler. Aynı sözleşmeleri bir yandan da yapay zekâya vermişler. Stanford University, Duke University School of Law ve University of Southern California’dan profesörlerin danışmanlığında ve tecrübeli hukukçu Christopher Ray’in bağımsız hakemliği altında yürütülen araştırmanın sonucunda ortaya çıkan sayılar heyecan verici. Verilen işi 20 avukattan en hızlısı 51 dakikada bitirirken en yavaşı 156 dakikada bitirmiş. Pekâlâ, yapay zekâ ne kadar sürede bitirmiş olabilir? 26 saniye. Evet, yapay zeka sadece 26 saniyede 5 sözleşmenin tamamını incelemiş. Elbette süre tek başına kayda değer bir ölçüt değil. Öyleyse avukatlar ve yapay zekânın incelemedeki başarı oranlarına bakalım. En başarılı avukat %6’lık bir hata oranıyla %94’lük bir başarı elde etmiş. Buna karşılık en başarısız avukatın performansı %67’de kalmış. Tüm avukatların başarı ortalaması ise %85. Gelelim yapay zekâya. Cihazın 26 saniyede incelemiş ve tashih etmiş olduğu sözleşmelerdeki başarı oranı %94.


Ä°LK HUKUK YAPAY ZEKA ROBOTU

IBM tarafından geliştirilen AI (Artificial Intelligence) ROSS, hukuk alanında kullanılan ilk yapay zeka olarak karşımıza çıktı.

Amerika’da yaşanan en büyük dolandırıcılık vakalarından biri olan Bernie Madoff’un davasında da kullanıldığını açıklayan IBM, veri toplama konusunda Ross’un davanın gidişine büyük katkısı olduğunu paylaştı. Akabinde, ünlü hukuk bürolarından Baker&Hostetler Hukuk Bürosu AI ROSS’u işe aldığını açıkladı.

AI ROSS, icra-iflas alanında hizmet vermek üzere geliştirilmiş; avukat, hukuki danışman ve içtihat kaynağı benzeri sıfatlarla işleyen bir yazılım. Ross, verilen hükümler, karar gerekçeleri, soruşturmalar ve savunmalar neticesinde kendini yenileyebilen ve hukuk dünyasının değişimini öğrenebilen sisteme sahip.

ROSS Intelligence CEO’su Andrew M. J. Arruda, Ross’u geliştirmekteki amaçlarının, avukatların binlerce sayfalık dokümanları taramasına gerek kalmaksızın, gerekli verileri süzerek ve her türlü ilgili içtihatla ilişkilendirerek hukuki sürecin hızlandırılması olduğunu paylaştı. Ross’un kapasitesinin Ceza Hukuku, Vergi Hukuku ve İş Hukuku başta olmak üzere pek çok alanda geliştirilip daha geniş kapsamlı hizmet vermesi için çalıştıklarını belirtti.

TÃœRKÄ°YE'NÄ°N Ä°LK HUKUK YAPAY ZEKASI : HUKUK WORK

Dünyadaki emsallerine paralel olarak Hukuk Work yapay zekası, hukukçulara insanlar gibi hatta insanların bile ulaÅŸamadığı çözümlere ya da sonuçlara ulaÅŸmasını amaçlamaktadır. 

Tüm dünyada hukukçuların karşılaştıkları hukuki sorunlarda en önemli uğraşları, bu soruna ilişkin yargı pratiklerinin ne olduğudur. Bu uğraşta karşılaştıkları bir çok problem bulunmaktadır.

Elinizdeki olaya ilişkin en güncel kararı bulduğunuzu zannederken, aslında bu karar istisna - olaya özgü bir karar olup, çözmeniz gereken hukuki sorun için emsal teşkil etmemektedir veya yerleşik görüş olduğunu açıkça ifade eden bir karar bulmuşsunuzdur, ancak en güncel yeni kararlarda eski yerleşik görüşten vazgeçildiğini açıkça ifade eden kararlar vardır. Tam da istediğiniz kararları barındıran bir arama sonucu elde etmişsinizdir, ancak kopya kararlardan dolayı aradığınız ayrıntıyı içeren kararı bulmak için bir çok defa arama yapmanız ve-veya onlarca içtihada bakmanız gerekmektedir. Şansınızı bir de Google'da denemek istersiniz, ancak ne getirdiği bilginin güncelliğini kontrol edebilirsiniz, ne de getirdiği bilginin yanında dikkat edilmesi gereken diğer yönleri görebilirsiniz.
...
Hukuk Work Yapay Zekası hukukçuların, karşılaÅŸtıkları hukuki sorunlarda en önemli uÄŸraÅŸları olan emsal karar aramada yapay zekayı tek tık aÅŸamasına getirmiÅŸtir. Neyi nasıl getirdiÄŸini gelin özelliklerine bakarak somut olarak görelim:
 • DÄ°RENMEYE Ä°LİŞKÄ°N KARAR

  Arama sonucunda bulunan emsal karar, direnme yoluyla aynı daire incelemesinden geçmiÅŸ ise her iki karar arasında irtibat kurulur. Böylece emsal olma gücü ortaya çıkar. Bulunan emsal kararın karar direnme yolundan da geçerek saÄŸlam bir görüş içerdiÄŸini veya karar direnme ile ortadan kaldırılan geçersiz bir görüş sunduÄŸunu kolayca anlamanızı saÄŸlar.

 • DÃœZELTÄ°LMİŞ KARAR

  Arama sonucunda bulunan Yargıtay Daire Kararı, daha sonra karar düzeltme yoluyla düzeltilmiÅŸ ise her iki karar arasında irtibat kurar. Böylece bulunan emsal kararın emsal olma gücü ortaya çıkar. Karar düzeltme yolundan da geçerek saÄŸlam bir görüş içerdiÄŸini veya karar düzeltme ile ortadan kaldırılan geçersiz bir görüş sunduÄŸunu kolayca anlamanızı saÄŸlar.


 • Ä°LGÄ°LÄ° GENEL KURUL KARARI

  Arama sonucunda bulunan emsal karar, Hukuk Genel Kuruluna gitmiÅŸ ise her iki karar arasında irtibat kurulur. Böylece emsal kararın , emsal olma gücü ortaya çıkar. Bulunan emsal kararın karar HGK incelemesinden geçerek saÄŸlam bir görüş içerdiÄŸini veya karar HGK  tarafından ortadan kaldırılan geçersiz bir görüş sunduÄŸunu kolayca anlamanızı saÄŸlar.
 • GÖRÜŞ DEĞİŞİKLİĞİ

  Arama sonucundaki kararlar içinde Yüksek Mahkemelerin görüş deÄŸiÅŸiklikliÄŸi belirtiyor ise bu kararlar ilgili baÅŸlık altında gösterilir. Böylece geçerliliÄŸi kalmayan eski kararlara bakıp yanlış hüküm vermenizi önler.  Elbette ilgili baÅŸlık altında kararın gösterilmesi halen bu görüşün geçerli yeni görüş olduÄŸunu mutlak olarak göstermez. Güncel kararlara da bakmanızı tavsiye ederiz.

 • YERLEŞİK GÖRÜŞ

  Arama sonucundaki kararlar içinde Yüksek Mahkemelerin yerleÅŸik görüş belirtiyor ise kararlar tek baÅŸlık altında gösterilir.  Böylece araÅŸtırdığınız hususta istikrar kazanan  uygulamaya zahmetsizce sizi ulaÅŸtırır. Elbetteki bu baÅŸlık altında kararın gösterilmesi bu görüşün halen yerleÅŸik olduÄŸunu mutlak olarak göstermez. Güncel kararlara da bakmanızı tavsiye ederiz.

  Aynı taşınmaza aynı icra dosyasından  birden fazla haciz konulabilir mi? Ä°kinci kez haciz konulması talebi birinci hacizden vazgeçme niteliÄŸinde midir?

  İkinci kez haciz konulması talebi birinci hacizden vazgeçme niteliğinde olduğuna ilişkin farklı tarihlerden bir çok karar bulunsa da yerleşik görüş vazgeçme niteliğinde olmadığı şeklindedir.
 • EKSÄ°KLÄ°K GÄ°DERME

  Aradığınız kavramların eÅŸ anlamlısını, kök halini ve PÇTK yumuÅŸamasına uÄŸramış veya uÄŸramamış halini de kendiliÄŸinden arar, bulur. 

 • UYARI SÄ°STEMÄ°

  Hukuk Work Yapay Zekası, emsal karardaki kanunun yürürlükten kaldırılmış olduğunu belirtip yeni kanundaki madde karşılığını gösterir. Şimdilik sadece temel kanunlar açısından. Böylelikle emsal karardaki görüşün mevzuat değişikliğinden sonra da devam edip etmediğini kolayca anlayabilirsiniz.

 • Ä°LGÄ°LÄ° MEVZUAT

  Aradığınız kavramlar ile ilgili tüm mevzuat maddelerini gösterir. Bu sayede araÅŸtırdığınız hususun kanuni dayanaklarını görme imkanı elde edersiniz.  
 • ÇALIŞMA MASASI - KARAR DESTESÄ°

  Arama sonucundaki kararları incelerken kararın önemli kısımlarını vurguladığınızda karar, arama terimleri başlığı altında otomatik listelenir. Vurguladığınız kısımlar, özet olarak eklenir. Dilekçenizde kullanacağınız kararları bu şekilde derleyip 'Vurguladıklarımı aktar" tuşuna tıklayarak dilekçenize tek tıkla ekyelebilirsiniz.

  Kararlarınızı, favoriye almanın yanında, dava çeÅŸidine göre kaydedebilirsiniz. Bu kaydı yaparken de ekleyeceÄŸiniz kararın, davacı rolünde mi, davalı rolünde mi yoksa her ikisi açısından da lehe mi olduÄŸunu seçerek Karar Desteleri oluÅŸturabilirsiniz. Böylelikle aynı davalar için aynı rol açısından sürekli kullandığınız karar destesi oluÅŸturmuÅŸ ve oluÅŸturduÄŸunuz bu karar destelerine tek tıkla ulaÅŸmış olursunuz.   • FARKINDALIK - Ä°NCELEME LÄ°STESÄ°

  Arama sonucu ekranında, emsal kararın tam metni için tıklamadan önce emsal kararın hangi hukuki sorunda hangi görüşü kabul ettiÄŸini gösterir. Böylelikle hangi kararları incelemeniz gerektiÄŸini kısa sürede anlayıp size vakit kazandırır.

  Arama ekranındaki özetlerden incelemek istediğiniz kararları bulup "İnceleme Listesi"ne ekleyebilirsiniz. Böylelikle arama sonuç ekranından ayrılmadan ilgilendiğiniz kararların listesini oluşturup listedeki kararları bir daha bu ekrana dönmeden sırayla inceleyebilirsiniz.