Bloglar

Hukuki Bloglar

Yapay Zeka ve Hukuk Work™ Farkı


Yapay zeka: Bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu olarak biliniyor. Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti diye de tanımlanabilir.

Devamı

Yapay Zeka Nedir Ve Uygulama Alanları Nelerdir?


Yapay Zeka makineler için kullanılan ve bizim “akıllı” olarak niteleyeceğimiz şekilde işleri gerçekleştirebildikleri, daha geniş bir konsepti tanımlamaktadır. Yapay zeka, teknolojik aletlerin karmaşık problemlere karşı tıpkı insanlar gibi tepki göstermesine ve çözüm üretmesine denilebilir. Günümüzde oldukça karmaşık olan yapay zekâ konusu en basit hali ile insan hareketlerinin algoritma şeklinde robotlara uygulanmasına denilir. Şuan daha yeni yeni gelişim göstermeye başlayan yapay zekanın ilerleyen yıllarda büyük bir gelişim göstermesi bekleniyor.

Devamı

'Robot avukat' göçmenlere hukuk danışmanlığı yapacak


İngiltere'de trafik cezalarıyla mücadele etmek için geliştirilen bir teknoloji, göçmenlere hukuki destek vermek amacıyla kullanılmaya başlandı. DoNotPay adı verilen bilgisayar programı, "dünyanın ilk robot avukatı" olarak biliniyor.

Devamı

Yapay zeka hakim ve avukatların yerini mi alıyor?


Yapay zeka sisteminin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülen yüzlerce davanın sonucunu doğru tahmin edebildiği bildirildi. Araştırmanın başındaki Londra Kolej Üniversitesi'nden Dr. Nikolaos Aletras, "Her ne kadar heyecan verici olsa da yakın zamanda yapay zekanın hakim ve avukatların yerini alacağını düşünmüyoruz. Çalışmamızın, davaların belirli bir karara bağlanmasında hızlı ve etkili modelleme yapılmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz." dedi.

Devamı

İlk Robot Avukat Göreve Başlıyor


ABD’nin hukuk firmalarından biri, davalara hazırlık sürecinde IBM tarafından iflas davaları için geliştirilen Ross adındaki robotu kullanacak. Güncel yasaların öğretildiği Ross, binlerce sayfalık dava dosyasını hafızasında taşıyacak ve avukatlara, gerekli yaratıcı cevapları sağlayacak. NTV'nin haberine göre, ABD'de, hukuk davalarında kullanılmak üzere bir sanal robot geliştirildi. Ross adı verilen bu yapay zekayı ABD’nin Baker & Hostetler adlı hukuk firması, iflas davalarında 1 hafta içerisinde kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Devamı

Avukatlar için yapay zeka somut olarak neler yapabilir?


LegalTech olarak bilinen hukuk teknolojisi, avukatların işlerini daha verimli ve maliyet etkin bir şekilde yapmalarını sağlayan yazılım anlamına gelir. Gelişmekte olan bir sektör olmasına rağmen, LegalTech zaten ABD'de 16 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor ve büyüyor. Kuşkusuz bu pazardaki en büyük değişim yapay zeka teknolojilerinin hızlı yükselişi. Burada, AI'nın hukukun günlük pratiğini nasıl dönüştürdüğüne, meslek sahiplerinin ve avukatların ihtiyaç duyduğu becerileri değiştirdiğine bakıyoruz. 40'tan fazla şirket,çözümler sunuyor.

Devamı

Harvard, yasal AI’yi artırmak için çevrimiçi olarak 6 milyondan fazla mahkeme vakası açtı.


Beş yıllık çalışmanın ardından, ücretsiz çevrimiçi erişim için yaklaşık 6,5 milyon ABD mahkemesi vakası var . Haberler: Harvard Hukuk Fakültesi Kütüphanesi'ndeki Kütüphane İnovasyon Laboratuvarı , 1600'lü yılların son yaz aylarında bildirilen her eyalet ve federal ABD yasal vakasını dijital ortama taşımak için Caselaw Access Project'i tamamladı . Süreç, 40 milyondan fazla sayfanın taranmasını içeriyordu.

Devamı